Voittaja 2018 FCI 5

FCI 5 Spetsar och raser av urhundstyp

Reserv för alla raser i grupp 5 Marja Talvitie
akita Laurent Heinesche, Luxemburg
alaskan malamute Mari Pajaskoski
american akita Elina Haapaniemi
american eskimo dog Paavo Mattila
basenji Elina Haapaniemi
canaan dog Bo Skalin, Sverige
chow chow Mauro Mostura, Italien
cirneco dell'etna Esa Ruotsalainen
dansk spids Jørgen Hindse, Danmark
eurasier Leila Kärkäs
faraohund Jussi Liimatainen
finsk lapphund Katja Partanen
finsk spets Paula Heikkinen-Lehkonen
grönlandshund Esa Ruotsalainen
hokkaido Elina Haapaniemi
hälleforshund Paula Heikkinen-Lehkonen
isländsk fårhund Sóley Halla Möller, Island
japansk spets Pekka Teini
jämthund Pekka Teini
kai Elina Haapaniemi
karelsk björnhund Paula Heikkinen-Lehkonen
keeshond Bo Skalin, Sverige
kishu Elina Haapaniemi
korea jindo dog Elina Haapaniemi
lapsk vallhund Annukka Paloheimo
norrbottenspets Esa Ruotsalainen
norsk buhund Laurent Heinesche, Luxemburg
norsk lundehund Esa Ruotsalainen
norsk älghund, grå Jørgen Hindse, Danmark
norsk älghund, svart Jørgen Hindse, Danmark
perro sin pelo del perú (alla varianter) Mari Pajaskoski
podenco canario Jussi Liimatainen
podenco ibicenco (alla varianter) Jussi Liimatainen
podengo português, alla varianter  Anette Edlander, Sverige
pomeranian Sóley Halla Möller, Island
rysk-europeisk lajka Esa Ruotsalainen
samojedhund Mauro Mostura, Italien
shiba Elina Haapaniemi
shikoku Elina Haapaniemi
siberian husky Sóley Halla Möller, Island
svensk lapphund Jussi Liimatainen
svensk vit älghund Mari Pajaskoski
taiwan dog Paavo Mattila
thai bangkaew dog Jussi Liimatainen
thai ridgeback dog Jussi Liimatainen
tysk spets / grosspitz (alla färger)  Peter L.Jensen, Danmark
tysk spets / kleinspitz (alla färger)  Peter L.Jensen, Danmark
tysk spets / mittelspitz (alla färger)  Annukka Paloheimo
volpino italiano Paavo Mattila
västgötaspets Pekka Teini
västsibirisk lajka Esa Ruotsalainen
xoloitzquintle (alla varianter) Mari Pajaskoski
östsibirisk lajka Esa Ruotsalainen